Inspirace Magdalenou Dobromilou Rettigovou – Hovězí maso

Kategorie: Hovězí maso
Submit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to TwitterSubmit to LinkedIn


Když se staví obyčejné hovězí maso, musí se již v úvodu podotknuto trochu dřevěnou paličkou sklepat, aby bylo křehčí; když jest uvařeno, položí se slušně na mísu, posolí a poklade se zelenou petrželí a dá se na tabuli. POSTUP V ČLÁNKU

"Jsou-li hosti, posype a okrášlí se pro větší ouhlednost strouhanou, do zlatova osmaženou žemličkou, a k tomu se hodí každá omáčka. Chceš-li však maso ještě více okrášlit, můžeš to učinit s velmi lehkými pomůckami.

Například:

A) Máš-li husí nebo kachní krev, tedy jí udělej na cibulce s kmínem, uvař rejži v hovězí polívce a oblož tím maso; dej totiž vždycky lžičku krve a lžičku rejže až je všechno;

B) Vařili-se při mase velká kapusta, tedy ji usekej na drobno, dej na rendlíček rozpustit kousek na drobno rozsekané slaniny, hoď k ní tu kapustu, osol a opepři tu trochu, a nech to dusit; mimo to uvař pěkná zemčátka, oloupej a osmaž je na čerstvém másle; potom ozdob maso týmž způsobem, jako předešlé, dej totiž vždy hromádku kapusty a pak hromádku zemčat.

C) Též drobnice nakrájená, na másle a cukru dušená a krapítkem mouky poprášená mrkvička hodí se výborně na ozdobu k masu; lžíce mrkve a lžíce v polívce uvařené rejže poskytuje oku pěkný pohled.

D) Také se může maso jenom nakrájenými kyselými okurkami, hryzcemi nebo ředkvičkou okrášlit."

 

Ingredience pro cca 6 porcí

Na pokrm potřebujeme?

  • 400 g másla
  • 2- 3 kg hovězího masa ze spodního šálu
  • 600 g zázvoru
  • 1 x cibule
  • Sůl,pepř
  • 3 hrnky vody

Příloha:

  • Brambory
  • Kyselé okurky

Příprava pokrmu.

Cibulku si očistíme a na větší kostičky nakrájíme. Zázvor ostrouháme a nastrouháme na větší nudličky.

Maso odkrojíme od tuku a šlach. Takto připravené maso mírně naklepeme, osolíme, opepříme a vložíme do pekáče, který je dobře vymaštěný máslem a vysypaný cibulkou. Povrch masa se pomaže zbytkem másla. Maso podlijeme asi 2 hrnky vody.  Pekáč přikryjeme pokličkou, a necháme asi 1,5 hod dusit při teplotě 155 °C. Maso ale v průběhu obracíme/podléváme. Po této době pokličku odkryjeme, posypeme maso strouhaným zázvorem a necháme maso dopéct do pěkné hnědé barvy. Po upečení maso vyndáme, šťávu scedíme a zahustíme hnědou jíškou. Šťávu provaříme, dochutíme solí a pepřem, případně sušeným zázvorem.

Maso nakrájíme na vetší plátky, polijeme šťávou a podáváme s vařenými brambory a kyselými okurky.

 

Naše projekty!


Statistiky

Návštěvníci
2
Články
66
Odkazy
2
Počet zobrazených článků
136985

Sledujte aktuality!